Agentie imobiliara Timisoara
Corales pe Facebook
Corales pe Google Plus
Corales pe Twitter
Corales pe linkedIn
Limba romana Limba engleza
 
oferte
RECOMANDATE
 
oferte in
EXCLUSIVITATE
 
oferte
BLOCURI NOI
 
ultimele
ACTUALIZARI
 
oferte
REZIDENTIAL
 
 

In ce conditii putem beneficia de cota redusa de TVA 5% pentru achizitii imobiliare?

28 Aprilie 2014
 
 
 
 
 
( 15 comentarii)

Vanzarile de constructii si locuinte dispun de regimuri diferite de aplicare a cotei TVA, astfel ca, in functie de anumite conditii, operatiunea poate fi impusa cu 24% - cota standard, sau cu 5% - cota redusa.

Cota standard de 24% aplicata asupra bazei de impozitare poate fi redusa la 5% doar pentru anumite categorii de locuinte si cu respectarea unor conditii stricte. Regimul mentionat este valabil si in cazul terenului pe care locuintele sunt construite, acesta incluzand si amprenta la sol a locuintelor.

 

 

 

Astfel, cota redusa de 5% se aplica in cazul achizitionarii de:

  • locuinte care au o suprafata utila de maximum 120 mp, exclusiv anexele gospodaresti, o suprafata de teren aferenta constructiei (inclusiv suprafata ocupata de constructie) nu mai mare de 250 mp, si o valoare, inclusiv a terenului pe care sunt construite, care nu depaseste suma de 380.000 lei, exclusiv TVA, achizitionate de orice persoana necasatorita sau familie.
  • cladiri, inclusiv a terenului pe care sunt construite, destinate a fi utilizate drept camine de batrani si de pensionari;
  • cladiri, inclusiv a terenului pe care sunt construite, destinate a fi utilizate drept case de copii si centre de recuperare si reabilitare pentru minori cu handicap;
  • cladiri, inclusiv a terenului pe care sunt construite, catre primarii in vederea atribuirii de catre acestea cu chirie subventionata unor persoane sau familii a caror situatie economica nu le permite accesul la o locuinta in proprietate sau inchirierea unei locuinte in conditiile pietei;

Orice persoana necasatorita sau familie poate achizitiona o singura locuinta cu cota redusa de 5%, astfel:

  • o persoana necasatorite beneficiaza daca aceasta nu a mai detinut sau nu detine nicio locuinta in proprietate pe care sa o fi achizitionat cu cota de 5%.
  • in cazul familiilor, sotul sau sotia trebuie sa nu fi detinut si sa nu detina, fiecare sau impreuna, nicio locuinta in proprietate pe care a/au achizitionat-o cu cota de 5%.

Obligatiile vanzatorului la aplicarea cotei de TVA 5%

  • Pentru locuintele prevazute la art. 140 alin. (2^1) lit. c) din Codul fiscal, vanzatorul poate aplica cota de TVA de 5% daca cumparatorul va prezenta o declaratie pe propria raspundere, autentificata de un notar, din care sa rezulte ca sunt indeplinite conditiile stabilite la art. 140 alin. (2^1) lit. c) pct. 1 si 2 din Codul fiscal, care va fi pastrata de vanzator pentru justificarea aplicarii cotei reduse de TVA de 5%.
  • Suprafata utila a locuintei, exclusiv anexele gospodaresti, si, dupa caz, a terenului pe care este construita trebuie sa fie inscrise in documentatia cadastrala anexata la actul de vanzare-cumparare incheiat in conditiile legii.
  • Vanzatorul poate aplica cota de TVA de 5% daca cumparatorul va prezenta o declaratie pe propria raspundere, autentificata de un notar, din care sa rezulte ca va utiliza aceste cladiri conform destinatiei prevazute de lege, care va fi pastrata de vanzator pentru justificarea aplicarii cotei reduse de TVA de 5%.

Deoarece conditiile in care puteti beneficia de cota de TVA redusa de 5% nu sunt deloc simple, recomandarea noastra este sa faceti achizitia prin intermediul unei agentii imobiliare care cunoaste aceste reguli si va poate ajuta sa economisiti diferenta de TVA de la 24% la 5%.

La un apartament de 50.000 EURO, pret final, puteti economisi peste 7.500 EURO din diferenta de TVA. Chiar daca veti plati un comision de 2% - 2.5% agentiei imobiliare, veti iesi in avantaj cu peste 6.000 EURO dintr-o astfel de tranzactie.

Recomandarea noastra este sa va asigurati ca s-au indeplinit conditiile de acordare a reducerii de TVA 5%, astfel incat sa nu existe posibilitatea ca Finantele sa sesizeze o neconcordanta care va duce la imputarea diferentei de TVA, cauzand un prejudiciu suplimentar partilor, posibil chiar si cumparatorului.

Actualizat: 28 Aprilie 2014
COMENTARII
 
Cristian @ 2015-11-10
 
 
 
 
 
5 /5
 
Buna ziua,

In 2013 am achizitionat un apartament in valoare de 360,000 RON (fara TVA), la care mi s-a aplicat de catre dezvoltator si notar TVA de 24, desi, indeplineam conditiile pt reducerea TVA la 5, insa nu mi s-a adus la cunostiinta aceasta posibilitate de cerere pt reducere TVA 5.

Am sunat la ANAF si mi s-a spus ca atata timp cat eu nu am cerut acest beneficiu la momentul tranzactiei, nu mai pot obtine diferenta inapoi...

Aveti idee, daca exista vreo cale legala prin care as putea obtine rectificarea contractului pentru a se aplica TVA 5 si astfel a primi banii inapoi pe diferenta
 
 
 
adrian @ 2015-11-06
 
 
 
 
 
5 /5
 
Daca am cumparat o garsoniera inpreuna cu sotia cu 5 tva si am vinduto putem sa cumparam un apartament mai mare de la constructor tot cu 5
 
 
 
andrei @ 2015-05-27
 
 
 
 
 
5 /5
 
a reusit cineva sa achizitioneze un impbil cu cota reduasa de tva 5 in cazul in care sotul-sotia a detinut un imobil cu cota redusa de tva
 
 
 
Tudor Emilian Pavel @ 2015-05-12
 
 
 
 
 
5 /5
 
Daca am cumparat un apartament in 1995, cand nu stiu daca era TVA la locuinte, apoi l-am vandut si am construit o casa in regie proprie pe un teren concesionat de la primarie, beneficiez de tva 5 la cumpararea unei garsoniere
 
 
 
ciprian @ 2015-05-05
 
 
 
 
 
5 /5
 
buna seara, va rog sa imi spune ti daca pot inchiria un apartament cumparat cu tva de 5, apartamentul este cumparat de la dezvoltaor, cu plata in rate
 
 
 
Adrian @ 2015-04-08
 
 
 
 
 
5 /5
 
Cetatenii straini pot beneficia de TVA 5 la achizitia unui apartament in Romania OUG 200-2008 nu prevede o specificatie legata de cetatenia cumparatorului.
 
 
 
Catalin @ 2015-04-07
 
 
 
 
 
5 /5
 
Sunt persoana fizica,nu am cumparat niciodata o locuinta cu TVA de 5 si doresc sa cumpar un apartament care nu este nou,de la o societate comerciala platitoare de TVA cu pretul de 145.000 lei fara TVA.Apartamentul are 78 mp,iar terenul aferent imobilului are suprafata de 17,50 mp.Mentionez ca terenul aferent imobilului este al primariei,cu drept de superficie asupra lui (pot sa cumpar terenul de la primarie).Pot beneficia de TVA de 5
 
 
 
Corales @ 2015-04-06
 
 
 
 
 
5 /5
 
Buna ziua,

Raspunsul il gasiti in articol:
in cazul familiilor, sotul sau sotia trebuie sa nu fi detinut si sa nu detina, fiecare sau impreuna, nicio locuinta in proprietate pe care a-au achizitionat-o cu cota de 5.
 
 
 
M M @ 2015-02-24
 
 
 
 
 
5 /5
 
astept si eu un raspuns la intrebarea de mai sus. Astfel daca eu am cumparat un apartament inainte de casatorie si am beneficiat de TVA de 5. In momentul in care eu si sotia mea dorim sa ne cumparam un apartament nou, nu putem sa beneficiem de cota de 5 TVA daca ea nu a cumparat un apartament cu aceasta cota

multumesc
 
 
 
popa suzana @ 2015-01-24
 
 
 
 
 
5 /5
 
Daca sotul a detinut inainte de casatorie o locuinta cumparata cu TVA 5, eu nu mai am dreptul sa beneficiez de acest avantaj In acest moment, ca familie nu putem achizitiona o locuinta cu TVA 5
Multumesc!